„Ha valakit annak alapján ítélünk meg, netán elítélünk, amit biológiailag (öröklés, de a nemzeti hovatartozás is), pszichológiailag (nevelés, képzés) és szociológiailag (társadalmi és gazdasági adottságok) magával hozott, nem pedig annak alapján, amit ezekből kihozott, akkor teljesen igazságtalanok vagyunk vele szemben.”

Viktor Emil Frankl

A hajléktalan emberek a társadalom legsérülékenyebb csoportjához tartoznak. Ez még hatványozódik is, az orvosilag pszichiátriai betegnek mondott hajléktalanoknál. Nagyon sokszor érzik magukat száműzöttnek ebből a társadalomból, és jó néhányan gondolják azt, hogy az ő életük bizony nem fér bele ebbe a társadalmi berendezkedésbe, világképbe.

 Logoterápia és az egzisztenciaanalízis a harmadik bécsi pszichoterápiás irányzat, mely a holokausztot túlélt Viktor Emil Frankl (1906-1997) nevéhez köthető, melynek alkalmazása más minőséget ad a pszichoterápiának, pedagógiának, a szociális munkának, művészetterápiának, s nem a determinista terápiák közé sorolható.

A logoterápia emberképén alapuló művészetterápiának nagyon fontos szerepe van a hajléktalanokkal való segítő munkában. Megnyithatja előttük azt az utat, amit eddigi élethelyzetéből kifolyólag nem láthattak, ezzel is elősegítve az egyéni kompetenciájuknak a megerősítését. Abból a fajta kirekesztődésből, amibe ők kerültek újból vissza lehet integrálódni a társadalom értékes tagjai közé.  

A legtöbb hajléktalan emberre igaz: hogy nem rendelkezik megfelelő mennyiségű és minőségű kapcsolatrendszerrel. Több szociológiai kutatás is alátámasztja, hogy a többségi társadalom felé a kapcsolataik megszűntek, s ez által csak a sorstársi kapcsolatrendszerek maradtak meg Nekik, melyek nagyon sok esetben anomáliákkal vannak tele. Az érték központú szemlélet, amit képviselünk, pont itt lép be, és törekszik segíteni ezeknek a szenvedő embereknek. Hisszük, hogy az alkotás öröme egy csoporton, közösségen belül olyan mélységekbe és magasságokba juttatja el az embert, ami minden tekintetben lélekemelő.

Véleményünk szerint egy beilleszkedést elősegítő csoport, kiállítás alkalmával a többségi társadalomhoz tartózók rálátást nyerhetnek arra, hogy az általános előítéletekkel teli megközelítés a hajléktalan létmódban vagy a mentális problémával élőkkel szemben mennyire nem állja meg a helyét, s így a jövőben talán nyitottabb, befogadóbb szemlélet felé vehetjük az irányt.

Alkotói csoport


„Még a „negatív aspektusokból” is, sőt éppen azokból, valami értelmeset kell „kihozni”, és azt valami pozitívummá átformálni: a szenvedést teljesítménnyé – a vétket átalakulássá – a halált felelősséget fejlesztő tényezővé kell tenni. Így vagy úgy, még létünk fenyegető aspektusainak árnyékában is meg kell lenni valahogy annak a lehetőségnek, „to make the best of it”, ahogy az angol oly szépen mondja, vagyis, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki belőle”
Viktor E. Frankl

A remény színei

Kiállítások

2019. június Múzeumok éjszakája BMSzKI, Az élet peremén

2019. április ELTE TáTK Szociális munka tanszék, Művészet az emberét! csoportos kiállítás

2018. július Balatonboglár Evangélikus Templom, Angyalok hajlék nélkül!

2018.április ELTE TáTK Szociális munka tanszék, Az emberi szabadság kincsei, csoportos kiállítás

2017. március ELTE TáTK Szociális munka tanszék, Hol nem fázik a szeretet, csoportos kiállítás

2016. szeptember Budapest Art Brut Galéria, Koldusnak látszó Tündér

2016.július Balatonboglár Evangélikus Templom, Lélektől lélekig… a művészetterápia margójára

2015. szeptember, Fonyód Múzeum, Tiszta lapok értékei

2015. augusztus Balatonboglár Kék és Vörös Kápolna, Kalandozások a tükörben

2015. május Józsefvárosi Evangélikus Gyülekezet, Plakátmagány

2015. április Budapesti Pszichológiai Napok, a Tárt Kapu Galériával közös kiállítás, Közös magány…

2014. november Fasori evangélikus gyülekezet, a Tárt Kapu Galériával közös kiállítás, Ferencvárosi anzix – női art brut művészek, csoportos kiállítás

2014. augusztus, Balatonboglár Evangélikus Templom, a Tárt Kapu Galériával közös kiállítás, Ferencvárosi anzix- női art brut művészek, csoportos kiállítás

2014. április, Tárt Kapu Galéria Ferencvárosi anzix- női art brut művészek, csoportos kiállítás

Alkotók

Anonim5
A Máltánál eltöltött telem a sors újraformálásában eltöltött időszak jelképe, a rajzolással új csatornák nyíltak meg az élethez való hozzáállásomban. 

Borsi Attila
„A rajz kiállítás az mikor rá nézzünk egy képre és megfejtjük mit jelképez. Ez a művelet afféle gondolat játék. Az én rajzaimon is átfutott a fantázia, olyan mintha nem én műveltem volna. Igaz furcsa, de bele jövök.”

Bíró Ferenc
Utazás egy életen át…

Budai Erzsébet
Amióta ebbe a csoportba járok, örömet érzek és lelkiekben megnyugszom. Szeretettel tölt el, hogy a csoportra járhatok.

Hajduné Bojtörő Mária (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert
Mit jelent számomra az alkotás? A gondolat és az emberi kéz összehangolása, a cselekvés emberi ötlet és ihlet alapján. Pillanatok örömteli vagy fájdalmas rajzban levő megmutatása.  Gondolat többszörösen kap ihletet, így válaszol rá az emberi kéz.

Harkányi Anna
„Alkotni nagyon jó, hogy az emberek arra az emberre, felnéznek, aki tehetséges valamiben. Valaki a versben, Valaki rajzban, Valaki énekben és az a jó, hogy megismerhettem, olyan tehetséges embereket, akiktől még sok-sok mindent tanulhatok. És bármit és olyan jó, hogy vannak olyan emberek, akik felemelik a másik ember rajzát vagy a szép verseit. Köszönettel, hogy részt vehetünk benne.”

Holló Csilla Judit
„Azért szeretek alkotni, mert a különböző színekkel ki tudom fejezni a bennem lévő érzéseket. Megtiszteltetésnek érzem, hogy egy festőművész az én alkotásomat választotta ki a kiállításokra. Nagyon jó érzés volt, mikor a kiállításon a látogatók az én alkotásommal kapcsolatban kérdezősködtek én meg válaszolhattam rájuk. Nagyon érdekesnek találtam, amikor a látogatók elmondták, hogy mit látnak a rajzomban. Jó érzés tudni, hogy másoknak tetszenek a rajzaim.”

Szalai Tiborné (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert

Kerék Józsefné
„Ami a búzavirágnak a csíra ereje, az nekünk a szeretet.” Vincent Van Gogh

Kiss Sándor
„Alkotni nagyon jó, hogy az emberek arra az emberre, felnéznek, aki tehetséges valamiben. Valaki a versben, Valaki rajzban, Valaki énekben és az a jó, hogy megismerhettem, olyan tehetséges embereket, akiktől még sok-sok mindent tanulhatok. És bármit és olyan jó, hogy vannak olyan emberek, akik felemelik a másik ember rajzát vagy a szép verseit. Köszönettel, hogy részt vehetünk benne.”

Kovács Mária (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert

Lakatos Éva
Örömmel telik az idő és lélekben megnyugszom. Szeretek a csoportba járni, szeretek rajzolni.

Muka József
Mit jelent számomra az alkotás? A tökéletességre való törekvést. Példaképeim Bartók, Kodály és Picasso. Petőfi Sándor és Tőle a legkedvesebb versem az Anyám tyúkja.

Mukáné  Roskó Rita Zita
Mit jelent nekem az alkotás?  A fantázia kifejezése. Az ihlet megjelenítése. Kedvenc alkotóim a legnagyobb világsztárok és filmben Steven Spielberg. 

Németh József László
Én szerintem teljesen lecsúszottnak kell lenni, ahhoz, hogy az ember rá jöjjön eddig elvesztett értékeire, amit elrejtett magában.
Vagy pedig szegénynek és betegnek kell lenni, csak azokból lehet kihozni azt ami bennük, van.
Hogy mit jelent nekem?
Eddig nem tudtam, hogy én is tudok rajzolni, most már tudom. De, azt is, hogy sokat kell tanulni ahhoz, hogy valóban érdemes művész legyen az ember. Ez az alap, amelyen el lehet indulni a komolyabb festészet felé. Van, aki valóban festőművész, van akinek örömet jelent, én is örömömet lelem benne a jó társaság miatt is.

Németh Mónika
Németh Mónika vagyok, keresztény szellemiségű. Szabadság és a függetlenség a mottóm. Mi szerint Isten minden embert Szabadnak és Függetlennek teremtett. A művészet az maga az élet egy része. Bele van rakva a hit a remény és a szeretet az alkotásaimba. Egyszer gyermekiesen, máskor meg nagy krisztusi eszmékkel övezem körül alkotásaimat. Vannak gyorsan elkészült, vannak lassan elkészült alkotásaim. Ezek attól függnek, mikor milyen állapotban, lelki hangulatban vagyok. Kívánom, hogy alkotásaimban ha részben is, vagy részlegesen, de megtalálható legyen a Hit, Remény és Szeretet.

Oláh Iréne (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert

Pálfi Viktor (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert

Refát Ottokár
Alkotás azt jelenti, hogy a művészetet az alkotó hogyan jeleníti meg. Vagyis ha az ember kitalál valamit, azt hogyan emeli ki abból, amit csinál. Ez a megjelenítés, hogy milyen kivitelben hozza ki magából.  Ez az  alkotás művészete. Más embereknek is tetsszen.  Én, ahogy hozzákezdek valamihez az egy nyugodt érzés és próbálom a legjobbat kihozni magamból. Mivel úgy érzem egy adottság van bennem, amit most kezdek kihozni magamból.  Ez most jött ki, hogy itt lakom a Táblás szállón.

Rétei  Ágnes
Örülök szívemből, hogy Sarkadi Nagy Endre a főnököm. Jó vele kijönni, humoros, vicces. Régóta ismerem! Jó rajzolni! Öröm! Régóta ismerem az Endrét!

Simon Illés
Szerettem volna mind a rajzokban,mind a versekben megmutatni, milyen csodát jelent az életemben az ÚR szüntelen jelenléte,gondoskodása!

Sinkó Mónika
Én akkor szoktam rajzolni, ha van hozzá hangulatom. Általában ezekben a rajzokban, azokat a dolgokat fejezem ki, amik hiányoznak az életemből, és a vágyaimat-terveimet ábrázolom a rajzaimban.
Maga a rajzolás bizonyos fokig megnyugtat.

Szalkai István

sztereó
 „ki nem kellett az anyjának
miért kéne az magának
ki az anyjának nem kellett
miért kéne az más embernek
duruzsol a sátán

kit az anyja otthagyott
azzal a sors jóllakott
kit otthagyott az anyja
én vigyázok majd arra
duruzsol egy angyal”

Röhrig Géza

Takács János (elhunyt)
„Semmit sem hoztál magaddal, semmit nem viszel el, maradjon utánad aranyló nyom az öreg Föld- otthonon.” Freidrich Rückert

Dürr Gizella
A csoportot most is szeretem. A rajzzal ki tudok fejezni mindent,  amit érzek.

Zsirai Ferencné
Amióta lehetőségem van arra, hogy rajzok, által kifejezhessem magam, ráadásul többféle eszközzel, ideális körülmények között, jó társaságban, pozitív irányba változott az életem.
Felfedeztem a pasztellt. Szeretek vele dolgozni. Lágy és mégis intenzív. Sokszor azt veszem észre, hogy nem is az eredeti elgondolás készül el vele. Összemosom a színeket és elcsodálkozom a végeredményben.
Egyszóval nagyon jó rajzolni. Sok – sok bánatomat, örömömet kirajzoltam már magamból.

Szakmai anyagok, kiállítás megnyitók

Hajléktalanok és Művészet – Beke László, művészettörténész

Ferber Eszter, művészetterapeuta, kapcsolatanalitikus

Dr. Korzenszky Richárd OSB, emeritus perjel

Prof. dr. Prokopp Mária, művészettörténész gondolatai

Lélektől, lélekig… a művészetterápia margójára – Visnyei Emőke, szociális munkás, logoterápiai tanácsadó és személyiség fejlesztő szakember, művészetterapeuta

Nem csak kenyérrel él az ember… – Visnyei Emőke, szociális munkás, logoterápiai tanácsadó és személyiség fejlesztő szakember, művészetterapeuta

Zászkaliczky Zsuzsanna, művészettörténész

Faludy Judit, művészettörténész

Elérhetőség

HAJLÉKTALANOK HALHATATLAN ÉRTÉKEI
Visnyei Emőke

emoke.visnyei@gmail.com