A fotográfián alapuló művészetterápia

Fotóterápia

A fotográfián alapuló művészetterápia, középsúlyos értelmi fogyatékos gyermekkel és felnőttekkel folytatott fototerápián keresztül hivatott bemutatni az alkotás hatékonyságát. A digitális fényképezés a modern technika vívmányaként viszonylag egyszerű, könnyen tanulható technikával tud eredményt produkálni. A  fényképek nézegetése, értelmezése, a képek mondandójának felismerése, majd a maga az aktív képkészítés  a saját személyiség kifejezése lehet egy olyan új eszköz segítségével, mely többletet és könnyebbséget jelent a nehezen beszélő, magukat nehezen kifejező középsúlyos értelmi fogyatékos emberek számára.

A fotók

A művészetterápia lényege a minősítés nélküliség. Fototerápiás foglalkozásainkon sem az volt a legfontosabb cél, hogy megtanítsuk a résztvevőket a fényképezés technikai és kompozíciós szabályaira, hanem az, hogy képesek legyenek érzéseiket, hangulataikat, az adott témakörhöz kapcsolódó véleményüket vizuálisan (is) kifejezni.
Gyakorlati foglalkozásainkon két megközelítést használtunk. Az egyik az önkifejezés egyik formájaként a fotográfiához kapcsolható alkotó folyamat élményének megtapasztalása (saját fotó készítése), a másik, az alkotás befogadása közben létrejövő érzések gondolatok kifejezése illetve képekhez való társítása. Alkotás közben a belső érzések kívülre kerülnek, így objektívebben szemlélhetőek mind az alkotó, mind a befogadó számára.  A kép hatása a lényeg, ami beindítja az érzelmi folyamatokat és nem minősíti a kép készítőjének másságát. Az alkotás közben lezajló lelki folyamatok, a pozitív élmények megtapasztalása segítséget nyújthatnak a személyiség fejlődésében.
A fotográfia segítségével a résztvevők megtanulhattak másként tekinteni a világra. A kamerán keresztül felfedezhettek olyan részleteket, melyek a hétköznapokban észrevétlenek maradnak.
Mindezeket az élményeket tréningszerű, moderált beszélgetéseken meg is tárgyaljuk – ez az egymás közötti kommunikációt is elősegíti. A fényképezőgép által más perspektívából tekinthetnek a környező világra, a különleges kompozíciók, illetve korrekciós programok segítségével a saját nézőpontjuk szerint mutathatják be (akár több szemszögből is) a megörökített pillanatot. 

Bege Nóra fotográfus

Sansz – Down szindrómások fotókiállítása

Alkotók

Szakmai anyagok, kiállítás megnyitók

Bege Nóra: A fototerápiáról

Prof. dr. Prokopp Mária, művészettörténész gondolatai

Elérhetőség

FOTÓTERÁPIA, DOWN ALAPÍTVÁNY
Bege Nóra
begenora@gmail.com